Encouraging excellence, valuing people

School Staff 

Name

Position

 

P. Ackland

Cover Manager/First Aid

 

A. Aldridge

Pastoral Support Assistant

 

L. Aldridge

Cover Supervisor

 

A. Allfree

Deputy Headteacher

 

R. Ames

Teacher of Humanities/SEN

 

S. Anderson

Teacher of Languages

 

S. Andrews

Headteacher 

 

A. Archer

Teacher of Humanities

 

A. Barham

Teacher of  Science, Teacher of Health and Social Care

 

C. Barratt

Attendance Officer/First Aid

 

F. Barrett

Learning Support Assistant 

 

T. Bell

Lunchtime Supervisor

 

S. Biddle             

Teacher of Art, ADT Second in Dept

 

H. Boyce

Teacher of Science

 

C. Brooks

Exams Officer and Data Manager

 

J. Brooks

Science Technician/First Aid

 

S. Brown

Learning Support Assistant

 

C. Browning

Site Officer

 

H. Carnan

Headteacher’s Personal Assistant/Clerk to Governors

 

Z. Cave

Lunchtime Supervisor

 

E. Churchill

Teacher of English

 

L. Coney

Teacher of Humanities, Humanities Second in Department

 

A. Conn

Teacher of Maths

 

H. Coules

Administration Officer

 

L. Coyne

PE Support Assistant/First Aid

 

B. Crayfourd

Learning Support Assistant

 

P. Crockett

Administration Officer/First Aid

 

B. Cutler

Teacher of Science, Science 2nd in Department

 

T. Edwards-Beighton

Teacher of Drama/Head of Year 10

 

E. Estill

Teaching Assistant/Learning Support Assistant

 

C. Forrest 

Teacher of Science

 

L. Gammon

Head of Learning Support 

 

V. Giannino            

Head of Humanities

 

F. Goddard

Teacher of Science/Maths

 

A. Graham

Teacher of Art/Graphics

 

J. Harper

Teacher of Textiles

 

J. Harris

Teacher of Humanities

 

P. Harrison

Finance Officer/Senior Leadership Team Administration Officer

 

M. Haughan            

Head of Art, Design & Technology

 

N. Heeley

Techer of Maths

 

J. Heggs

Administration Officer/First Aid

 

P. Hemsill

Teacher of Food Technology/First Aid

 

J. Hyslop

IT Support Apprentice

 

C. Jackson

Teacher of Maths

 

S. Jacques

Administration Officer

 

N. Jain-Mistry

Teacher of Maths, Maths Second in Department

 

A. Jeffries

Head of Computing

 

K. Juszkiewicz             

Assistant Headteacher/Teacher of English

 

V. Juszkiewicz        

Teacher of Media Studies

 

A. Keates

Business Manager

 

J. King

Teacher of Computer Science 

 

J. Lawson

Teacher of Maths/Learning support Assistant

 

H. Lawson

Learning Support Assistant

 

V. Lett

Coordinator of Vocational Education and Alternative Provision

 

M. Liptrot

Teacher of Languages

 

R. Lowe

Learning Support Assistant

 

H. May

Teacher of Humanities

 

J Measures

Learning Support Assistant

A. Milton

Premises Officer

 

E. Newman

Teacher of PE/Head of Year 9/First Aid

 

A. Norman

Network Manager

 

F. Oram

Learning Support Assistant

 

A. Parrott

Teacher of Music

 

C. Peach

Assistant Headteacher

 

C. Peake

Assistant Headteacher

 

A. Penfold

Pastoral Support Assistant

 

C. Petra

Teacher of Science

 

H. Powdrill

Teacher of Humanities /Head of Year 7

 

J. Reading

Safeguarding & Vulnerable Pupils Manager

 

A. Reason

Cover Supervisor

 

A. Riley

Emotional Literacy Support Assistant

 

A. Robinson

Site Manager 

 

N. Robinson

Teacher of English, English Second in Department

 

Y. Scarratt

Teaching Assistant/Learning Support Assistant

 

G. Sharp

Deputy SENDCo 

 

H. Shukla

Science Technician/First Aid

 

C. Skidmore

Librarian

 

C. Smith

Receptionist

 

R. Smith

Learning Support Assistant (ADT)

 

L. Smith

Teacher of Business Studies/Head of Year 11

 

S. Sprason 

Lunchtime Supervisor 

 

R. Statham

Assistant Premises Officer

 

A. Stephenson         

Teacher of PE/Teacher of English/Head of Year 8/First Aid

 

J. Strachan

Lunchtime Supervisor

 

S. Straker

Head of PE

 

M. Styles

Head of English

 

S. Tang

Head of Science

 

J. Taylor-Winnington

Learning Support Tutor

 

J. Timms

ADT Technician/First Aid 

 

M. Tipper

Learning Support Assistant

 

A. Towersey

Teacher of English

 

M. Vickers

Teacher of P.E.

 

A. Wainwright

Lunchtime Supervisor

 

J. Walker

Head of Modern Languages

 

G Warden

Teacher of Maths

 

D. Weryk

Cover Supervisor

 

H. White

Behaviour and Inclusion 

 

D. Whitley            

Head of Mathematics

 

L. Wilkinson

Teacher of Languages

 

S. Williams

SEND Administrator

 

J. Wood

Facilities Assistant

L. Wood Facilities Assistant

 

F. York

Teacher of Maths, Maths Second in Department

 

A. Young

Teacher of English